Gå til hovedmeny, Alt + h + linjeskift
Gå til innhold, Alt + i + linjeskift
Gå til relatert innhold, Alt + r + linjeskift

Seniortiltak ga motsatt effekt

Publisert: 25.01.2012
Arbeidsplass

Redusert arbeidstid med full lønn ga lavere arbeidsinnsats, stikk i strid med hensikten.

I fire statlige etater ble arbeidstagere over 62 år tilbudt muligheten til å jobbe 80 prosent for full lønn.

Hensikten med tiltaket var å få arbeidstagerne til å stå lenger i arbeid. I så måte var eksperimentet vellykket, ordningen sørget for at noen seniorer ønsket å stå lenger i arbeid og det ga også en liten helsegevinst og økt trivsel. Helsegevinsten var noe større for kvinner enn for menn.

Reduserte total arbeidsinnsats

Problemet var bare at de seniorene som uansett ville jobbet også valgte å benytte seg av ordningen. Halvparten sier også at redusert arbeidstid har ført til mer tidspress og stress på jobben.

Dermed ble den samlede arbeidsinnsatsen redusert og dette overskygget de positive effektene av tiltaket.

Les hele saken på aftenposten.no

 

Tekst: Aftenposten.no

2 kommentarer

  • Stig Martinsen sier:2. februar 2012 klokken 14:45

    Så tilbudet de fikk var altså "dere kan jobbe 80% for full lønn, men arbeidsmengden som skal utføres er den samme"? Eller har jeg misforstått?

  • Jan Ove Dyrkorn sier:3. februar 2012 klokken 08:17

    Blir arbeidstiden redusert med 20%, må også arbeidsmengden reduseres med 20%, Hvis ikke blir dette resultatet.

Legg til kommentar